Aktualne ceny w Polsce – podstawowe towary

Pomimo tego, że Polska należy do Unii Europejskiej i jest w grupie państw szybko rozwijających się, to koszty życia tutaj nie są tak zawrotne, jak ma to miejsce w innych krajach o podobnym statusie gospodarczym. Wbrew pozorom niektóre produkty mogą być w rzeczywistości nawet tańsze niż na Ukrainie.

 

O przeliczaniu wartości produktów

Zanim zacznie się porównywać ceny za podstawowy towary w Polsce i na Ukrainie, trzeba wziąć pod uwagę zarobki społeczeństwa. Należy pamiętać o tym, że średnia pensja Polaka to 3,5 tys. zł, z kolei na Ukrainie w przeliczeniu jest to ok. 900 zł. Z kolei minimalna pensja w Polsce w 2019 roku ma wynieść 1600 zł netto.

Mając to na względzie, warto zdawać sobie sprawę z realnej ceny podstawowych towarów. Dla przykładu: Polak zarabiający średnią krajową może w miesiącu kupić 1400 chlebów (za 2,5 zł), z kolei na Ukrainie liczba ta wyniesie 600 (chleb w przeliczeniu za 1,5 zł).

Żywność i napoje

Najczęściej kupowanymi produktami spożywczymi przez Polaków są mięsa, warzywa i pieczywo. Dzięki temu są one oferowane w naprawdę przystępnej cenie, jak również w wielu wariantach. Najtańszy chleb otrzyma się za 1 zł, najdroższy nawet i za 10 zł. Ogromną rolę odrywają tutaj większe sklepy i hipermarkety, które ciągle rozwijają swoje sieci i zwiększają liczbę placówek. Z tego powodu prawie w każdym miejscu w Polsce ma się dostęp do taniego i dobrze zaopatrzonego sklepu.

 

Średnie ceny żywności i napojów:

ProduktŚrednia cena
Chleb2,5 zł/szt.
Ciecierzyca4 zł/kg
Dżem3 zł/szt.
Frytki mrożone4 zł/kg
Herbata2 zł/op.
Jaja0,50 zł/szt.
Kawa8 zł/op.
Łosoś12 zł/kg
Makaron5 zł/kg
Marchew4 zł/kg
Masło20 zł/kg
Mąka2 zł/kg
Mięso mielone10 zł/kg
Mleko2,5 zł/l
Pierogi mrożone8 zł/kg
Puszka fasoli6 zł/kg
Rodzynki9 zł/kg
Ser żółty20 zł/kg
Tofu18 zł/kg
Ziemniaki1,20 zł/kg

 

Kosmetyki, leki, detergenty, środki higieniczne

Produkty kosmetyczne i specyfiki do sprzątania można znaleźć w większości sklepów, nawet tych niewielkich osiedlowych. Podobnie sytuacja prezentuje się z lekami – te przeciwbólowe są dostępne zarówno w aptekach, jak i hipermarketach oraz kioskach. Podobnie jak z innymi podstawowymi towarami, te również są dostępne w całym przekroju cenowym i oferowane przez przeróżne marki.

 

Średnie ceny produktów z kategorii higiena

ProduktŚrednia cena
Fluid25 zł/op.
Krem do rąk8 zł/szt.
Leki przeciwbólowe12 zł/op.
Mydło w płynie6 zł/op.
Papier toaletowy0,80 zł/szt.
Pasta do zębów4 zł/szt.
Płyn do mycia naczyń3 zł/op.
Płyn do podłóg5 zł/op.
Proszek do prania14 zł/kg
Syrop na kaszel10 zł/szt.
Szampon7 zł/szt.
Tampony6 zł/op.
Worki na śmieci3 zł/op.

 

Przejazdy i komunikacja

Większe miasta w Polsce posiadają sprawy system komunikacji miejskiej, a do innych miejscowości można dojechać pociągiem lub autobusem. Bilety uzależnione są przeważnie od długości lub czasu trasy. Ogromną rolę odgrywa tu również aktualna cena benzyny.

 

Średnie ceny biletów i benzyny

ProduktCena
Benzyna 95 Pb5,50 zł/l
Bilet na autobus Poznań-Warszawa70 zł
Bilet na pociąg Poznań-Warszawa80 zł
Jednorazowy bilet miejski4.4 zł
Przejazd taksówką 10 km30 zł

 

Czas wolny

Zarówno alkohol, jak i papierosy można kupić w Polsce od 18-stego roku życia. Przy kasie często jest proszonym o dowód osobisty w celu sprawdzenia, czy klient jest pełnoletni. Podobnie sytuacja przedstawia się z wejściem do klubów – zdecydowana większość z nich wpuszcza jedynie dorosłe osoby.

 

Średnie ceny produktów z kategorii czas wolny

ProduktŚrednia cena
Bilet do kina25 zł
Papierosy15 zł/op.
Piwo3 zł/szt.
Pizza z dowozem30 zł
Wejściówka na dyskotekę20 zł
Wino15 zł/l
Wódka25 zł/l