praca na czarno

Sytuacja na rynku pracy w Polsce wygląda bardzo dobrze dla pracowników. W zasadzie każdy może liczyć na legalne zatrudnienie. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy ktoś przybywa do kraju nielegalnie – wtedy jest skazany na pracę na czarno. Warunki zatrudnienia często są tragiczne a zleceniodawcy to oszuści. Poznaj kulisy pracy na czarno w Polsce.

 

Uwaga na „bazar Ukraińców”

„Bazar Ukraińców” – tak nazywa się niesławne miejsce w Piasecznie. Skrzyżowanie ulic Dworcowej i Jana Pawła II. To miejsce, w którym obcokrajowcy, często obywatele Ukrainy, stoją każdego dnia od wczesnych godzin porannych w nadziei na zatrudnienie – nielegalną pracę bez umowy i u pracodawcy o wątpliwej reputacji.

„Bazar” działa w ten sposób, że każdego dnia na placu ustawia się kolejna osób, które chcą podjąć pracę, a pracodawca podjeżdża i oferuje zatrudnienie, jednak… nie na uczciwą umowę i tylko na dzień lub dwa. Takich miejsc w całym kraju są tysiące!

 

Jaką pracę można znaleźć i za ile?

„Bazar” nie jest miejscem, w którym można dobrze zarobić. Płace godzinowe rzadko przekraczają 10 zł. Do tego wszystko bez umowy, bez gwarancji wypłaty, bez ubezpieczenia i często niezgodnie z warunkami BHP. Nie mówiąc już o tym, że to nielegalne zatrudnienie.

Zajęcia są różne. Często poszukiwani są mężczyźni do koszenia trawy lub ciężkich prac budowalnych na kilka dni. Praca jest też na kuchni, jako opiekuna do dziecka lub przy przeprowadzkach. To najcięższe prace, których często nikt nie chce wykonywać.

Kto szuka takiej pracy? Często są to obcokrajowcy – emigranci ze wschodu, byli skazańcy, dłużnicy lub emeryci. Innymi słowy – osoby w ciężkiej sytuacji życiowej, którzy są wykorzystywani przez nieuczciwych pracodawców. Płace są wyjątkowo niskie, a często bywa tak, że pracownicy po ciężkim dniu pracy nie dostają nawet zarobionych 10 zł.

JDM Recruitment ostrzega przed takimi miejscami. Poszukujących zatrudnienia zapraszamy do naszego biura w Warszawie lub prosimy o kontakt telefoniczny. Możemy zagwarantować legalne zatrudnienie w dobrych i przyjaznych warunkach – na umowę, z ubezpieczeniem i z 100% gwarancją wypłaty.