Co Polacy myślą o Ukraincach?

Polacy to homogeniczny naród, który nade wszystko ceni sobie swoją niezależność i unikatowość. Wpływ ma na to złożona i bogata historia Polski, która pełna jest przerażających zdarzeń. Nie dziwi więc fakt, że Polacy mogą być nieufni w stosunku do obcokrajowców, jednak niekiedy przeradza się to w szydzenie, a nawet nienawiść. Jak więc Polacy widzą Ukraińców, co o nich myślą i jakie stereotypy o Ukrainie powielają?

 

Kto, jak i dlaczego?

Na wstępie trzeba podkreślić, że zdecydowana większość Polaków to ludzie otwarci, mili i nieprzejawiający żadnych oznak ksenofobii, a w szczególności dotyczy to młodego pokolenia. Zdają sobie oni sprawę z wpływu osób z Ukrainy na gospodarkę w Polsce, są zainteresowani opowieściami cudzoziemców, chętnie udzielają im pomocy. Napotykając więc niemiłe opinie o Ukraińcach np. w internecie, należy mieć świadomość tego, że są one pisane przez naprawdę niewielki odsetek i że nie odzwierciedlają one myśli całego społeczeństwa. Dlaczego jednak zdarzają się te nieprzyjemne wpisy?

 

Za co Polacy nie lubią Ukraińców?

Największy wpływ na budowanie negatywnego obrazu osób z Ukrainy w oczach Polaków mają wydarzenia z Wołynia oraz ruch banderowców. Udowodniono, że UPA mordowała nie tylko polskich żołnierzy, ale również cywili i to w przerażający i uwłaczający sposób. Polaków boli to, że na Ukrainie Bandera traktowany jest mimo to jak bohater, a o zbrodniczych działaniach UPA albo nie pamięta się wcale, albo się je bagatelizuje.

 

Z tego powodu do dziś nazwanie kogoś banderowcem, to jedno z najgorszych określeń, jakie funkcjonuje w języku polskim.

 

Kolejny powód niechęci do Ukraińców wynika z faktu, że Polacy ogólnie gorzej zapatrują się na wszystkie kraje w Europie Wschodniej. Od zawsze politycy i obywatele Polski wzorowali się na państwach zachodnich i to z nimi chcieli budować trwałe relacje. Przymus dołączenia do ZSRR i epoka komunizmu są przez niektórych tak samo źle wspominane jak czasy wojny. Na Ukrainie nie podchodzi się do tego w tak negatywny sposób, co dla wielu Polaków jest niezrozumiałe.

 

Dużo złego robią również utarte stereotypy na temat Ukrainy i jej obywateli. Przeważnie wiedza Polaków o tym kraju kończy się na skorumpowanej władzy, rozbudowanej siatce mafijnej i paraniem się najgorszymi zawodami. Osoby ze starszego pokolenia mogą uważać Ukraińców za alkoholików, złodziei i nierobów.

 

Za co Polacy lubią Ukraińców?

Kiedy zaczęła się fala migracji Ukraińców, Polacy zaczęli obawiać się o to, że zabraknie dla nich miejsc pracy. Teraz już jednak mało kto porusza ten temat, gdyż bilanse ekonomiczne dają jasno do rozumienia, że dzięki Ukraińcom polska gospodarka mogła przyspieszyć, rozwinąć się, dzięki czemu powstało wiele nowych przedsiębiorstw.

 

Polacy lubią Ukraińców, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że tak właściwie, oprócz narodowości, nie ma między nimi żadnych różnic. Mają takie same problemy, marzenia i podejście do życia, dlatego łatwo jest im nawiązać nić przyjaźni.

 

Polacy bardzo sobie cenią to, kiedy ktoś próbuje mówić w ich języku. Nawet jeśli robi się to niepoprawnie, to i tak jest się za to chwalonym i szanowanym. Wiedzą bowiem, że ich język jest trudny, więc każda próba porozumienia budzi podziw.

 

Po ostatnich burzliwych wydarzeniach w Ukrainie Polscy zdają się rozumieć, że to nie Ukraina jest ich wrogiem, więc przyjęcie do siebie Ukraińców traktują jak swój obowiązek. Zdroworozsądkowe osoby wiedzą, że gdyby nie migracja, to spora część młodego pokolenia z Ukrainy byłaby zmuszona do trwania w trudnych warunkach, dlatego cieszą się, kiedy widzą, że w Polsce mogą oni bezpiecznie i spokojnie żyć.