moja firma w polsce cz 2 min - Co powinieneś wiedzieć, zanim założysz firmę w Polsce?

Sam proces założenia firmy w Polsce jest wyjątkowo prosty, jednak zanim zaniesie się do urzędu odpowiednie wnioski, warto przeanalizować kilka kwestii, by czerpać z własnego przedsiębiorstwa jak najwięcej korzyści. O czym warto wiedzieć, by nie przepłacać za swój biznes?

 

Forma działalności

To, jaka forma prowadzenia firmy zostanie wybrana, ma wpływ na największą liczbę czynników. Odpowiada m.in. za wysokość składek podatkowych, sposób rozliczania się z fiskusem, księgowość. Najprostszą, a zarazem też najmniej wymagają formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Samo założenie takiej firmy jest darmowe, a koszty związane z prowadzaniem finansów również należą do najtańszych. Jednak przy większych firmach dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju spółki, a przy nich trzeba spełnić już o wiele więcej warunków.

 

WAŻNE! Firmę w Polsce można zawiesić, zamknąć lub otworzyć w każdym momencie (po uprzednim rozliczeniu się z urzędami, klientami itd.). Możliwa jest także zmiana formy działalności i opodatkowania – do 20 stycznia każdego roku.

 

Forma opodatkowania

W Polsce do wyboru są formy opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych – 18% do 85 tys. zł dochodu, po przekroczeniu tej kwoty wzrasta aż do 32%,
  • ryczałt – zależny od branży (od 3% do 20%),
  • podatek liniowy – 19%.

Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. Małe przedsiębiorstwa najczęściej wybierają zasady ogólne, gdyż dają one prawo do stosowania ulg, jednak przy nadwyżkach 32% podatku może być bardzo odczuwalne. Z kolei podatek liniowy, choć wydaje się najwygodniejszy, to uniemożliwia np. wspólne rozliczanie się podatkowe z małżonkiem.

 

Warto jeszcze zastanowić się, czy firma będzie płatnikiem VAT. Wymagane jest przy tym prowadzenie pełnej księgowości, jednak pozwala na zaoszczędzenie sporych kwot szczególnie tym przedsiębiorstwom, które obracają towarami. W przypadku firm usługowych określenie siebie VATowcem może generować straty.