rejestracja-samochodu

Z każdym rokiem auta dostępne w Polsce są w coraz lepszym stanie, a także występują w bardzo korzystnych cenach. Dodatkowo opłaty związane z posiadaniem samochodu mogą być o wiele mniejsze, niż ma to miejsce w krajach na wschód od granicy. Dla obcokrajowców zakup samochodu w Polsce jest więc opłacalną opcją, jednak czy łatwo dostępną?

 

Kto może kupić samochód w Polsce?

Każda osoba, która legalnie przebywa na terytorium Polski, może kupić auto od tutejszych sprzedawców. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, z salonu, jak również i tych używanych.

W czasie zakupu sprzedający musi przekazać nowemu właścicielowi pakiet dokumentów, w tym umowę kupna, dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową. Należy pamiętać o tym, że bez opłaconego OC nie można przemieszczać się po polskich drogach, a samochód bez ubezpieczenia trzeba przewozić na lawecie.

 

Procedura rejestracji samochodu

Od daty zakupu samochodu ma się 30 dni na to, żeby go zarejestrować, aby móc nim legalnie poruszać się po polskich drogach. Można to zrobić w polskim urzędzie z wydziałem komunikacji (urząd miasta, gminy, starostwo powiatowe), nawet jeśli nie jest obywatelem Polski. Potrzebne do tego jest wykazanie:

  • dowodu własności w postaci umowy lub paragonu,
  • dowodu rejestracyjnego, na którym znajduje się informacje o przeglądzie stanu technicznego pojazdu,
  • stare tablice rejestracyjne,
  • dowodu tożsamości cudzoziemca – paszportu, dowodu osobistego lub karty pobytu,
  • dokumentu potwierdzającego czasowe zameldowanie w Polsce,
  • potwierdzenia zapłaty za rejestrację – wynosi ona 180,50 zł w przypadku standardowych tablic rejestracyjnych.

Jeśli sprawa nie wymaga żadnych dodatkowych procedur, to rejestracja odbywa natychmiastowo. Otrzymuje się wtedy nowe tablice rejestracyjne oraz dokument tymczasowy na 30 dni, który uprawnia do używania samochodu. Po okresie kilkunastu dni urząd poinformuje o wyrobieniu właściwych dokumentów i naklejek.

 

Co należy wykonać poza rejestracją?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy zrobić po zakupie samochodu, jest skontaktowanie się z firmą odpowiedzialną za aktualne ubezpieczanie auta. To kupujący ma bowiem w obowiązku poinformować o zmianie właściciela. Ubezpieczyciel może naliczyć też większe składki, które są zależne m.in. od czasu posiadania prawo jazdy oraz wcześniejszych kolizji, o ile wystąpiły. Nie trzeba się jednak zgadzać na narzucone warunki – można zrezygnować z usług danego ubezpieczyciela i poszukać w tym czasie innej firmy.

Przy nabywaniu auta używanego, którego koszt przekraczał 1000 zł, należy również opłacić podatek od umów cywilno-prawnych, który potocznie nazywa się „podatkiem od zakupu samochodu”. Wynosi on 2% od wartości samochodu i trzeba go wnieść do właściwego urzędu skarbowego. Ma się na to 14 od daty zakupu, a deklaracja, jaką należy wypełnić, to PCC-3. Udogodnieniem jest to, że można te czynności wykonać przez internet i nie trzeba posiadać specjalnego podpisu elektronicznego.

 

WAŻNE! Podatek nalicza się od wartości rynkowej samochodu, a nie od ceny, za jaką został on zakupiony.