139f2ae21a13542f18e24ea5819bdeed 775x517 - Czy pracownicy z Dalekiego Wschodu zastąpią Ukraińców?

Polscy pracodawcy od dłuższego czasu skarżą się na brak rąk do pracy. Spadek bezrobocie, korzystna sytuacja gospodarcza kraju i niesprzyjająca sytuacja demograficzna sprawiają, że coraz trudniej o pracowników. Jeszcze do niedawna pracodawcy próbowali ratować się kadrami z Ukrainy, ale i to okazało się zbyt mało. Czy Ukraińców zastąpią pracownicy z Dalekiego Wschodu?

 

Pracownik z Ukrainy woli Zachód?

Polscy pracodawcy łatali kadrowe dziury pracownikami z Ukrainy. To się jednak może szybko skończyć. Z badań przeprowadzonych przez OTTO Work Force wynika, że niemal 40% pracowników z Ukrainy rozważa pracę w innym kraju niż Polska, z czego przodują Niemcy i Wielka Brytania. Jako główne powody tej decyzji wymienia się wyższe zarobki.

 

Czy jest ratunek dla polskiej gospodarki?

Nie da się ukryć, że braki kadrowe to poważny problem Polski. Brakuje przede wszystkim specjalistów i wykwalifikowanych pracowników, ale również pracowników fizycznych. Firmy (głównie z sektora produkcyjnego) skarżą się na nadmiar zleceń i brak rąk do pracy.

Ratunkiem dla polskiej gospodarki, jak mogło się wydawać, będzie otworzenie granic dla mieszkańców sąsiedniej Ukrainy oraz uproszczenia w wydawaniu pozwoleń na prace. Okazało się jednak, że inne kraje europejskie również poszły tą drogą i chętnie przyjmują legalnych pracowników z Ukrainy. Ci z kolei wolą lepiej płatne oferty zadudnienia w Niemczech i Wielkiej Brytanii niż w Polsce.

 

3089290 polska otwiera sie na pracownikow 300x226 - Czy pracownicy z Dalekiego Wschodu zastąpią Ukraińców?

Pomoc nadchodzi z… Dalekiego Wschodu

Jeśli pracownicy w Bliskiego Wschodu wolą Zachodnią Europę, nie ma innej możliwości, jak sięgnąć po pracowników z Azji. Wiele polskich agencji rekrutuje pracowników z Nepalu, Wietnamu, czy nawet Filipin.

Według danych MRPiPS w 2017 roku prawie 7 tysięcy mieszkańców Nepalu otrzymało pozwolenie na pracę w Polsce. Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują znaczną dynamikę wzrostu zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom, z czego widać wyraźny trend wzrostowy w zatrudnianiu pracowników z Dalekiego Wchodu. Aktualnie może ich pracować w Polsce ponad 30 tysięcy, a analitycy szacują, że ta liczba szybko rośnie.

Polscy pracodawcy cenią sobie pracowników z Azji. Ci szybko się aklimatyzują i są wyjątkowo pracowici. Często godzą się też pracować za minimalne wynagrodzenie.