ukraincy-kochaja-polske

 Polska to specyficzny kraj, niepozbawiony wad i problemów, jednak potrafi budzić ogromny podziw. Jeszcze nie tak dawno państwo tonęło w długach, przeżyło ogromną reformę, przystąpiło do Unii Europejskiej. Teraz Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie, a jej obywatele mają szansę żyć na poziomie, jaki jest spotykany w najbogatszych państwach. Czy to jednak wystarczy, by zakochać się w Polsce? Co Ukraińców naprawdę może do niej przyciągać?

 

Nieograniczone możliwości

Niezależnie od tego, czy przyjeżdża się Polski na studia, czy też do pracy, to ma się ogromne możliwości odnośnie wyboru kierunku, uczelni, firmy. W każdym większym mieście organizowane są darmowe kursy lub szkolenia, dostępne nawet dla obcokrajowców, dzięki którym osoby bez wykształcenia mogą wyrobić sobie uprawienia do wykonywania zawodu czy też nauczyć się nowego języka. W Polsce każdy szczebel edukacji jest bardzo dobrze rozwinięty, a placówki znajdują się nawet w niewielkich miejscowościach. Często nawet to sami urzędnicy zachęcają do tego, by brać udział w bezpłatnych kursach, dzięki którym łatwiej o uzyskanie dobrze płatnej pracy.

Założenie własnej działalności również jest niezwykle proste, dlatego nie trzeba ograniczać się tylko do tego, co proponują pracodawcy. Jeśli ktoś czuje się na siłach, aby prowadzić firmę, to nie napotka na tej drodze żadnych utrudnień – wystarczy posiadać zezwolenie na pobyt i złożyć wniosek, by móc już legalnie pracować na swój własny rachunek.

 

Szacunek do tradycji

W Polsce nadal mieszkają osoby, które znają piekło wojny, szarość komuny i zawirowania przy kształtowaniu się III RP. Kraj przez zaledwie kilkadziesiąt lat przeszedł niewyobrażalnie wielkie zmiany i jest to ważna część, z którą społeczeństwo się utożsamia. Wielu Polaków jest dumnych z historii swojego państwa, kultywują obrządki przodków oraz oddają cześć bohaterom. Dziedzictwo kulturowe zauważalne jest też chociażby w tym, że Polacy uwielbiają swoją kuchnię i to polskie dania zawsze królują na stołach przy okazji najważniejszych świąt. I choć niektóre z tych tradycji mogą być niezrozumiałe dla obcokrajowców, a dania, szczególnie flaki, wydają się być niezjadliwe, to jednak szacunek do swoich korzeni jest tym, co wielu Ukraińców podziwia w Polakach.

 

Polska potrzebuje Ukraińców

Brzmi to bardzo wyniośle, ale polska gospodarka potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Po wielkiej fali wyjazdów Polaków do krajów zachodnich powstało ogromne zapotrzebowanie na pracowników, zarówno tych fizycznych, jak i wykwalifikowanych specjalistów. Bez nich nie jest możliwe powstawanie nowych firm, a kraj czekałby ekonomiczny zastój. Ukraińcy są więc dobrze traktowani przez pracodawców, którzy często dają im szansę wykazać się na odpowiedzialnych stanowiskach. Wybierając się więc do Polski warto pamiętać o tym, że przedsiębiorstwo, które zatrudnia daną osobę, nie jest jedynym, na które trzeba się decydować. Można negocjować warunki zatrudnienia lub szukać innych firm, które zaproponują lepsze.

Nie można jednak pominąć faktu, że to również Ukraińcy potrzebują Polski. Spokój, bezpieczeństwo, jasna sytuacja, większe pieniądze, dostęp do światowych wydarzeń, korporacji, możliwości rozwoju – z tymi wszystkimi korzyściami będzie się miało codziennie do czynienia, jeśli zdecyduje się na przyjazd do Polski.

 

Nasze biuro

Sieci społeczne