przelev-min

Wiele osób zarabiających w Polsce wysyła część pieniędzy swojej rodzinie mieszkającej na Ukrainie, Białorusi, w Rosji lub Mołdawii. Niekiedy może być to nieopłacalne ze względu na wysokie koszty przewalutowania lub utworzenia przelewu. Warto więc wiedzieć, jakie prowizje naliczane są przez banki i gdzie szukać tańszych alternatyw.

 

Koszty bankowe

W Polsce działa wiele placówek banków, które są dostępne na całym świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że w prawie każdym z nich opłaty związane z wykonaniem przelewu do krajów spoza Unii Europejskiej są bardzo wygórowane. Niektóre banki mają stałą prowizję, inne natomiast generują koszty na podstawie procentowego udziału, więc wysyłanie większych kwot może znacznie uszczuplić budżet. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym instytucjom finansowym w kontekście wysyłania pieniędzy na Ukrainę.

 

Nazwa bankuProwizja
ING Bank Śląski40 zł
BZ WBK0,20%
mBank0,35%
Citi Handlowy0,25%
Credit Agricole0,25%
Nest Bank15 zł

 

Warto też pamiętać o tym, że banki pobierające procentowe opłaty mają ustaloną minimalną wartość, która pobierana jest przy wykonaniu przelewu. Waha się ona od 30 do nawet 80 zł! Oznacza to, że przy wysyłaniu niewielkich kwot może to pochłaniać sporą część gotówki. Instytucje narzucają sobie jednak maksymalną opłatę i przeważnie oscyluje ona w granicach 250 zł.

Przewalutowanie przelewów jest coraz częściej darmowe, co jednak nie sprawia, że nie generuje kosztów. Związane jest to z tym, że wiele banków bierze pod uwagę kurs, który jest dla nich najbardziej korzystny – chcą sprzedawać waluty drożej, a odkupywać taniej. Dlatego też często obliczone przez finansistów kwoty nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu na rynku walutowym.

 

Alternatywy

Decydując się na przelew zagraniczny warto rozważyć skorzystanie z usług internetowych firm, które specjalizują się w przewalutowaniu i wysyłaniu pieniędzy poza Unię Europejską. Oferują one o wiele niższe prowizje i brak ukrytych kosztów, ponieważ swoją działalność opierają o mniejszych różnicach między kupnem a sprzedażą walut. Przed wyborem takiej firmy należy jednak bardzo dokładnie ją sprawdzić i powierzać swoje pieniądze tylko takim, które są w 100% godne zaufania – mają dobre recenzje, wielu klientów i jasne zasady opisane w regulaminie.

 

Aktualnie trzy serwisy na polskim rynku

MoneyGram

Stanowi jeden z najprostszych i najbardziej znanych sposobów na wykonanie przelewów do ponad 200 krajów. Serwis nie podaje konkretnych informacji o wysokości prowizji i kosztach przelewów, więc końcową opłatę trzeba każdorazowo sprawdzać w kalkulatorze dostępnym na stronie. Przykładowo przy kwocie 2000 zł koszt ten wynosi 85 zł.

PayPal

Najpopularniejszy serwis pośredniczący w przelewach gotówkowych na całym świecie, co czyni go też jednym z najbardziej niezawodnych i bezpiecznych. Założenie w tym systemie konta jest intuicyjne, podobnie jak cała obsługa. Za transakcję międzynarodową płaci się tu od 9,99 zł do 19,99 zł w zależności od kraju, do którego wysyła się pieniądze. Nie ponosi się jednak kosztów za przewalutowanie.

 

TransferGo

Z rozwiązania tego można korzystać jedynie przy wysyłaniu pieniędzy z Polski na Ukrainę (możliwy jest też przelew do Rosji, Mołdawii i Białorusi, o ile odbiorca ma konto we frankach szwajcarskich). Wielkim plusem jest to, że pozwala na przewalutowanie bezpośrednio ze złotówek w hrywny, więc osoba mieszkająca na miejscu może automatycznie przesłać pieniądze na swoje konto bez ponoszenia dodatkowych opłat. Koszty związane z transakcją to od 1,99 zł do 9,99 zł, jednak trzeba doliczyć do tego 0,4-2% prowizji za wymianę walut.