moja firma w polsce cz 3 min - Jakie dokumenty musi mieć obcokrajowiec, który chce założyć firmę w Polsce?

Każdy cudzoziemiec, który posiada zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, może w Polsce rozpocząć własną działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jakie obowiązują tutejszych obywateli. I choć samo założenie firmy jest niezwykle proste, to jednak trzeba wypełnić szereg dokumentów.

 Dokumenty potrzebne do założenia firmy

Najważniejszy w procesie zakładania własnego przedsiębiorstwa jest druk rejestracyjny CEiDG-1. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do prawnego zgłoszenia firmy. Aby go wypełnić, niezbędne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, takiego jak dowód osobisty lub paszport. Konieczne jest także podanie PESEL-u nowego przedsiębiorcy, który można wyrobić w bardzo prosty sposób.

 

Jedna z rubryk w formularzu CEiDG-1 dotyczy adresu zamieszkania i siedziby firmy. Warto więc wcześniej zadbać o to, by móc wykazać się przed urzędnikami dokumentem potwierdzającym prawo do przebywania w lokalu (umowa najmu jest w tym przypadku wystarczająca).

 

W CEiDG-1 podaje się również rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności. Aby znaleźć kod, który będzie pasował do danej firmy, należy wejść na stronę pkd.com.pl i skorzystać z zamieszczonej tam wyszukiwarki.

 

Po zatwierdzeniu wniosku urząd ma 14 dni na zarejestrowanie firmy, choć w praktyce już na drugi dzień można cieszyć się swoją własną działalnością.

Dokumenty potrzebne do prowadzenia firmy

Samo założenie przedsiębiorstwa nie jest wystarczające, by móc na nim legalnie zarabiać. Konieczne jest wyrobienie REGON-u (formularz RG-1) w urzędzie statystycznym, a także firmowej pieczątki, która będzie potwierdzać wartość prawną dokumentów wydawanych przez daną działalność.

 

Nie można również zapominać o urzędzie skarbowym. Tu konieczne jest posiadanie NIP-u (formularz NIP-1), który w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będzie taki sam, jak przedsiębiorcy. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do wypełnienia będzie kilka formularzy, jednak ich ilość zależy od tego, czy zatrudnia się pracowników, czy też działa samemu.