Karta miejska

Karta miejska w różnych miastach. Jak zdobyć i dlaczego warto ją mieć?

Karta miejska jest dokumentem – najczęściej w postaci plastikowej tabliczki z chipem, która przypomina kartę bankomatową. Taka karat daje wiele możliwości i zniżek, głównie na komunikację miejską. Jak ją zdobyć? Ile to kosztuje? Gdzie będzie najtaniej?

 

Dlaczego warto posiadać kartę miejską?

Karta miejska to niewielki dokument z chipem, który zawsze możesz mieć przy sobie. Jej wyrobienie i posiadanie ma wiele zalet. To czysta oszczędność pieniędzy i czasu.

Karta miejska upoważnia przede wszystkim do zniżek na komunikacją miejską. Często bilety zakupione za pomocą takiej karty są nawet o połowę tańsze niż te, zakupione w tradycyjny sposób. Dodatkowo różne miasta przygotowały dodatkowe atrakcje dla posiadaczy. Są to najczęściej zniżki do kina, teatru lub na różne wydarzenia miejskie.

Dodatkowo taka karta to spore ułatwienie życia i oszczędność czasu. Już nie trzeba za każdym razem kupować biletu i szukać automatu, wystarczy doładować kartę i gotowe – najczęściej podczas przejazdu wystarczy ją zeskanować w odpowiednim miejscu w autobusie, tramwaju czy pociągu. Warto dodać, że wyrobienie takiej karty wiąże się głównie z wypełnieniem wniosku przez internet i odbiorem w punkcie sprzedaży biletów. W większości miast wyrobienie takiej karty jest całkowicie darmowe! Czasem jest jednak konieczność natychmiastowego jej doładowania.

 

Jak otrzymać kartę miejską?

Wyrobienie karty miejskie jest bardzo proste. Wiele systemów działa przez internet. Wystarczy jedynie złożyć wniosek, dołączyć odpowiednie zdjęcie i odebrać w punkcie sprzedaży biletów. Tak naprawdę jednak – każde miasto ma własne zasady wyrabiania i odbioru kart. Różnią się też ceny.

 

Jak otrzymać Krakowską Kartę Miejską?

Krakowska Karta Miejska wydawana jest bezpłatnie przy pierwszym zakupie biletu okresowego, czyli tak zwanego „miesięcznego”. Taka karta służy jako imienny nośnik biletów. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że w celu dokonania pierwszego zakupu konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w przypadku zakupu biletu okresowego i ulgowego konieczne jest również posiadanie ważnego dokumentu uprawniającego do zniżki – status student, ucznia lub odpowiedniego stopnia niepełnosprawności). Obcokrajowiec może pokazać paszport, akt stałego pobytu lub dowód osobisty z numerem PESEL.

Mając już takie dokumenty trzeba udać się do Punktu Sprzedaży Biletów w Krakowie – ich pełna lista znajduje się TUTAJ. W celu uzyskania więcej szczegółów warto zadzwonić pod numer kontaktowy +48 12 357 20 35 lub +48 608 921 035. Wydanie karty jest darmowe i należy zapłacić jedynie cenę biletu.

 

Jak otrzymać Warszawską Kartę Miejską?

Najprostszym i najszybszym sposobem na uzyskanie karty miejskiej w Warszawie jest wypełnienie wniosku na stronie internetowej – personalizacja.ztm.waw.pl. Należy dołączyć zdjęcie legitymacyjne o rozdzielczości minimalnie 99 x 128 pikseli, a także wybrać jeden z siedmiu punktów odbioru karty. Kiedy karta będzie gotowa (trwa to zazwyczaj około 3 tygodni), dostaniemy potwierdzenie na podany wcześniej adres e-mail.

Wniosek i zdjęcie można również wysłać pocztą lub złożyć osobiście w następujących punktach ZTM: ul. Senatorska 37, na Dworcu Wschodnim, na stacjach metra Centrum (pawilon 2010B), Świętokrzyska (pawilon 1000G), Ratusz Arsenał (pawilon 09), Plac Wilsona (pawilon 1002). Marymont (pawilon 1012), Młociny (w łączniku do parkingu przesiadkowego). Pierwsza karta wyrabiana jest bezpłatnie.