moja firma w polsce cz 1 min - Kto może założyć firmę w Polsce?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest w Polsce coraz bardziej popularne, co niesie ze sobą wiele plusów. Kilka lat temu zmniejszono wysokość składek ZUS, jaką muszą zapłacić nowi przedsiębiorcy, zmieniają się także zasady przyznawania dotacji. Nie dziwi więc fakt, że cudzoziemcy również chcą zakładać firmy w Polsce, jednak czy mogą to zrobić?

 

Firmy tylko dla polskich obywateli?

Każdy pełnoletni Polak, który posiada zdolność prawną, może rozpocząć prowadzenie firmy – nie mają tu znaczenia takie kwestie jak wykształcenie czy status majątkowy. Zasada to dotyczy również obywateli innych krajów Unii Europejskiej, a także tych państw, które są członkami EFTA oraz EOG.

 

Cudzoziemcy, którzy nie należą do żadnej z tych grup, nadal mogą założyć firmę w Polsce, o ile posiadają pozwolenie na pobyt stały, czasowy lub rezydenta. Nie muszą one być wydane w związku z zadeklarowaniem chęci rozpoczęcia działalności gospodarczej – studenci czy osoby pracujące na etat jak najbardziej mogą otworzyć swoją firmę (nadal obowiązuje jedynie zasada, wedle której trzeba mieć ukończone 18 lat). Ogólnie rzecz biorąc każda osoba, która przebywa na terytorium w legalny sposób i ma prawo do podjęcia się jakiejkolwiek pracy, należy do grona ludzi, którzy mogą w Polsce rozpocząć własną działalność gospodarczą.

 

Jak założyć firmę w Polsce i ile to kosztuje?

Założenie prostych form działalności jest w Polsce całkowicie darmowe. W przypadku bardziej rozbudowanych rodzajów, takich jak spółki, koszty oscylują w granicach 1000 zł. Proces otwarcia własnej firmy jest taki sam dla Polaków jak i cudzoziemców. Aby zarejestrować przedsiębiorstwo trzeba wypełnić wniosek CEIDG-1 i skierować go do właściwego urzędu miasta lub gminy. Można to zrobić internetowo, listownie oraz osobiście. Po złożeniu dokumentów wystarczy kilka godzin, by firma mogła już działać.