nie poedut min 775x506 - Łatwiejsza praca w Niemczech dopiero za rok?

Od dawna mówi się o tym, że Niemcy ściągną do pracy Ukraińców i tym samym zniszczą polski rynek pracy dla obcokrajowców. Kusić miały wysokie zarobki, lepsze warunki pracy i łatwiejsze przepisy. Nowe prawo miało wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. Teraz przesunięto to o rok…. albo i dłużej. Wiele hałasu o nic!

Nowe prawo i ułatwienia dopiero w 2020 roku!

Wielu dziennikarzy podawało nieprawdziwe informacje, jakoby od 1 stycznia 2019 roku miało wejść prawo, które ułatwiałoby podjęcie zatrudnienia przez obcokrajowców w Niemczech. „Kiedy nowe prawo wejdzie w życie, od 1 stycznia 2019 r. obcokrajowcy z państw trzecich – jeśli znajdą w Niemczech pracę – niemal automatycznie otrzymają pozwolenie na pracę na dwa lata” – napisała chociażby Gazeta Wyborcza. To pomyłka i nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 2020 roku. Informacja pochodzi z oficjalnego źródło – zdaniem niemieckiego Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych na ten moment nie przewiduje się ułatwień i zmian w przepisach.

 

Skąd się wziął rok opóźnienia?

Wygląda na to, że wcale nie mamy do czynienia z opóźnieniem ze strony niemieckiego rządu. Winne są polskie media, które poświęciły tej sprawie wiele uwagi, nie znając faktów. To prawda – Niemcy pracują nad nowym prawem, które ma ułatwiać podjęcie pracy przez obywateli z Ukrainy, Polski czy Białorusi, jednak to na razie tylko pomysł. 19 grudnia 2018 roku rząd zgodził się co do treści projektu ustawy, ale teraz projekt musi przejść całą ścieżkę legislacyjną. Dopiero po przegłosowaniu ustawy w parlamencie będzie można mówić o uchwaleniu nowego prawa. Nie można się tego spodziewać wcześniej niż w 2020 roku.