zezwolenie wojewodzkie min 500x517 - Praca na podstawie zezwolenia wojewódzkiego

Pracownicy chcący pracować na podstawie zezwolenia wojewódzkiego muszą liczyć na dużą pomoc ze strony pracodawców. Ich dobra wola jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie pracodawcy składają wnioski o przyznanie tego typu zezwoleń. Pracownik samodzielnie nie może w tej dziedzinie nic wskórać, dlatego najlepiej dogadać się w takiej sprawie z pracodawcą i wspólnie działać. Zezwolenie wyrabia się przez około 2 miesiące. Nie jest to więc krótki termin, jednak po otrzymaniu zezwolenia będzie można całkowicie legalnie wykonywać poszczególne obowiązki, więc na pewno warto dołożyć wszelkich starań, aby odpowiedni organ je wydał. Zazwyczaj decyzja jest pozytywna, jednak wszystko zależy od zaangażowania pracodawcy.

 Jakie dokumenty są potrzebne, aby dostać zezwolenie na pracę?

Otwarcie wizy wiąże się z posiadaniem pełnego pakietu dokumentów, dlatego jeśli pracownik chce, aby jego działania nie spaliły na panewce musi w pierwszej kolejności zadbać o zdobycie takich dokumentów. Pełną listę otrzyma się od swojego pracodawcy lub urzędnika, dlatego należy działać rozsądnie i czujnie. Wtedy też nie popełni się błędów i będzie można po pewnym czasie przystąpić do legalnej pracy. Potrzebne w tym przypadku są praktycznie te same dokumenty, które pokazuje się przy staraniach o półroczną wizę. Osoby doświadczone będą miały więc nieco łatwiej, ale każdy powinien sobie poradzić z formalnościami, jeśli zależy mu na rozpoczęciu pracy.

 

Przekroczenie granicy z wizą jest możliwe tylko wtedy, gdy posiada się ważne ubezpieczenie. Oczywiście musi ono obejmować pewien okres czasu, a mianowicie ten, który wskazany jest na wizie. Jeśli nie spełni się tych wymogów zezwolenia na pewno się nie uzyska i będzie można odłożyć swoje plany na boczny tor. Oryginał zezwolenia wojewódzkiego to bardzo istotny dokument dla wielu pracowników, bez niego nie przekroczy się granicy. Wiza pracownicza upoważnia pracownika do rozpoczęcia pracy na terenie Polski, dlatego zainteresowani nie muszą posiadać przy sobie żadnej dodatkowej gotówki. Jest to zbędne.

 

 

Jakie są warunki pracy na podstawie wizy wojewódzkiej?

Zezwolenie wojewódzkie uprawnia zainteresowanych do pracy wyłącznie z jednym pracodawcą, z tym, który postarał się dla pracownika o takie zezwolenie. Wiadomo, że mogą wystąpić w życiu różne sytuacje, przez które będzie się zmuszonym zmienić pracodawcę. Nowy pracodawca musi jednak wyrobić nowe zezwolenie, nie da się pracować na tym samym zezwoleniu u dwóch różnych osób. Ludzie podejmujący pracę muszą o tym pamiętać, aby nie złamać powszechnie panujących zasad, bo mogą zostać za to srogo ukarani. Zawsze pracodawca może postarać się też o oświadczenie, z takim oświadczeniem pracować można jednak zaledwie przez pół roku. Warto więc wybrać jednego, godnego zaufania pracodawcę. Posiadając wizę wojewódzką można starać się o kartę czasowego pobytu. Ukończenie terminu ważności wizy wiąże się z możliwością rozpoczęcia starań o wizę sezonową.