podwyzki wynagrodzen min - Rok 2019 po raz kolejny przyniesie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników?

Wszystko na to wskazuje! Aż 44% polskich firm deklaruje, że spodziewa się w najbliższym półroczu wzrostu pensji dla pracowników. Wszystko związane jest z deficytem na rynku pracy. Brakuje pracowników, więc przedsiębiorcy muszą zachęcić ich wyższym wynagrodzeniem.

 

Kto dostanie podwyżki?

Aż 44% polskich firm deklaruje, że spodziewa się w najbliższym półroczu wzrostu pensji. Głównie są to firmy z zachodniej Polski, czyli z regionów, w których najbardziej brakuje rąk do pracy. Przypomnijmy, że firmy z tego regionu coraz częściej muszą konkurować z sąsiednimi firmami z Niemiec, które otworzyły niedawno swój rynek pracy na obcokrajowców, a oferują wynagrodzenie na poziomie europejskim.

Podwyżek można spodziewać w we wszystkich sektorach gospodarki, ale głównie w przemyśle, w którym walka o pracowników jest najsilniejsza. Firmy prześcigają się w wysokości wynagrodzeń, aby utrzymać starych pracowników i ściągnąć nowych.

 

Dlaczego pensje idą w górę?

Jest kilka powodów. Pierwszym z nich jest konkurencja na rynku pracy. Firmy rozwijają się i szukają pracowników, głównie fizycznych, ale i nie tylko. Szukają też sposobów na to, aby utrzymać obecnych pracowników. Dodatkowo w 2019 roku wejdzie w życie rządowy plan Pracowniczych Planów Kapitałowych. Aby zrekompensować pracownikom ubytek płac związany z odkładaniem części pensji w PPK, polskie firmy zmuszone są podnieść wynagrodzenia. Dodatkowo rząd po raz kolejny podwyższa minimalne wynagrodzenie w kraju.

 

 

 

Nasze biuro

Sieci społeczne