boze narodzenie min - Święta Bożego Narodzenia – jak obchodzą je Polacy?

Boże Narodzenie to bardzo ważne święto w Polsce. Jest ono kultywowane nie tylko przez wzgląd na aspekt wiary, ale to także jeden z nielicznych okresów, kiedy możliwe jest spędzenie kilku dni ze swoją rodziną. I choć każdy przeżywa ten czas na swój sposób, to jednak jest kilka tradycji, które powielają się w wielu domach w Polsce.

 

Przygotowania do świąt

Polacy szykują się na święta z dużym wyprzedzeniem, tak aby bożonarodzeniowy okres przeznaczyć tylko rodzinie. Może jednak zdziwić fakt, że najważniejsza kolacja w roku, czyli Wigilia, ma miejsce 24 grudnia, a dzień ten nie jest ustawowo wolnym. Sklepy działają jednak krócej i większość placówek zamyka się o 15:00.

 

Warto pamiętać o tym, że 25-26 grudnia to dni wolne od pracy. Dotyczy to zdecydowanej większości zawodów, a jedyne miejsca, w których można coś kupić, to całodobowe stacje benzynowe (te mniejsze również mogą być zamknięte).

 

Najintensywniejszy okres przygotowania do świąt ma miejsce tydzień wcześniej i wtedy też można zobaczyć „tłumy” w sklepach. Pojawiają się wszechobecne zniżki i promocje, które dotyczą zarówno żywności, jak i produktów, które daje się w prezentach. Jest to zdecydowanie czas, w którym Polacy wydają najwięcej pieniędzy podczas całego roku.

 

Tradycje świąteczne

Boże Narodzenie to oczywiście prezenty. Nie daje się ich tylko dzieciom, ale wszystkim członkom rodziny, przyjaciołom, a niekiedy nawet kolegom z pracy. W ostatnich latach minęła moda na wręczanie bardzo drogich upominków – te zarezerwowane są tylko dla najbliższych. Dalszym znajomym można położyć pod choinką drobiazg i utarło się, że nie powinien on przekraczać wartości 50 zł. Z kolei w gronie rodzinnym prezenty bywają przeróżne i często są one przemyślane lub kilka osób wspólnie zbiera pieniądze, by zrobić jeden większy upominek.

 

Nie można zapomnieć o jedzeniu w święta! Na tradycyjnym stole wigilijnym powinno znajdować się 12 postnych dań, jednak coraz więcej osób odchodzi od tego zwyczaju. W Polsce nie wielu obrządków podczas Wigilii – przed kolacją składa się życzenia dzieląc opłatkiem, niekiedy śpiewa kolędy. W niektórych rejonach pod obrusem umieszcza się sianko lub rybie łuski jako symbol szczęścia. Zostawia się również jedno puste miejsce przy stole dla osoby w potrzebie.

Co robić w święta?

Po kolacji wigilijnej można udać się na pasterkę. Odbywa się ona w każdym większym kościele i zaczyna o północy. W takich miastach jak Kraków czy Warszawa, które posiadają zabytkowe katedry, wydarzenie to jest naprawdę podniosłe i warte zobaczenia. Msze mają miejsce 25 oraz 26 grudnia i również obecność na nich jest ważna dla katolików.

 

W większych miastach odbywają się w tych dniach Jasełka, często odrywane przez maluchy. Organizowane są też liczne zbiórki na cele charytatywne. Na rynkach wystawiane są stragany z jedzeniem i gadżetami świątecznymi, które znikają z placów przed Nowym Rokiem.

 

Poza uczestniczeniem w nabożeństwach można również udać się do kina (mogą być zamknięte w Wigilię, ale działają już w kolejne dni świąt), restauracji lub do lokali takich jak bary czy dyskoteki. Nie ma jednak ścisłej reguły i to, czy będą one otwarte, zależy w głównej mierze od ustaleń właściciela.