ukraincy-ratuja zus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS, jest urzędem, który pobiera składki od pracowników i pracodawców, które następnie przeznacza na emerytury i ochronę zdrowia. Niestety nie jest to urząd, który wśród Polaków cieszy się dobrą opinią. Liczne kontrowersje z nim związane sprawiły, że ZUS jest na skraju bankructwa. Z pomocą przychodzą pracownicy z Ukrainy.

 

Coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce legalnie! Ukraińcy ratują ZUS?

Szacuje się, że składki na ubezpieczenie społeczne płaci już 403 tysięcy Ukraińców. Pracują na emeryturę Polaków. ZUS od lat boryka się z problemami i co roku ogłasza kolejne raporty, w którym alarmuje, że brakuje pieniędzy w budżecie, a to oznacza bardzo niskie emerytury lub nawet ich brak. Nie przeszkadza to jednak urzędnikom przyznawać sobie nagrody i budować nowe placówki. Zostawmy jednak problemy polskiego urzędu…

Te swoją drogą mogą rozwiązać obywatele Ukrainy, którzy coraz częściej podejmują w Polsce legalne zatrudnienie i opłacają składki, ratując w ten sposób sytuację i polską gospodarkę. Prawie pół miliona obcokrajowców składa się na daninę dla urzędu, która w przyszłości będzie stanowić podstawę emerytur wielu Polaków.

 

Gdzie najchętniej pracują Ukraińcy?

Okazuje się, że obywatele Ukrainy najczęściej pracują w produkcji (18%) i w sektorze usługowym (15%). Prawie 77% z nich wykonuje pracę fizyczną, a 33% pracuje umysłowo. Badania przeprowadził w 2018 roku przez Kantar Millward Brown oraz Rating Group na zlecenie agencji pracy Personnel Service.

Na umowę o pracę, od której naliczane są składki do ZUS zatrudnionych jest 305 tysięcy obcokrajowców (większość to obywatele Ukrainy), 217,8 tysiąca pracuje na umowę zlecenie. Aż 18,2 tysiące obcokrajowców ma w Polsce własną firmę – Ci płacą składki ZUS nie tylko za siebie, ale i za swoich pracowników.