ukr-zarobki-min

Minimalne wynagrodzenie w Polsce rośnie z roku na rok i obecnie wynosi 2100 zł brutto, co daje około 1800 zł na rękę. Okazuje się, że Ukraińcy zarabiają o wiele więcej. Analitycy szacują, że 75% z nich zarabia nawet 2500 zł na rękę – podają najnowsze badania „Barometru Imigracji Zarobkowej”. Co ciekawy, ich potrzeby i wydatki są o wiele niższe.

 

Ile naprawdę zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Dane nie pozostawiają złudzeń. Wyniki najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” pokazują, że Ukraińcy zarabiają na analogicznych stanowiskach tyle samo co Polacy, a czasami nawet więcej. Ich pensje często wynoszą 2500 zł na czysto, po opłaceniu podatków. Dotyczy to aż 75% badanych. Pozostali zarabiają jeszcze więcej, a ich pensje często są wyższe niż 3500 zł.

Wysokie są też stawki godzinowo. Przeciętnie godzina pracy pracownika z Ukrainy wynosi około 15 zł. 16% polskich przedsiębiorców płaci nawet stawki do 20 zł, a o dziesiąty pracodawca jest skłonny zapłacić więcej niż 20 zł na godzinę. W połączeniu z pracowitością – Ukraińcy bardzo często pracują powyżej 8 godzin dziennie i nie biorą zwolnień i urlopów, daje to bardzo dobry wynik finansowy.

 

Praca w Polsce to nie tylko dobre wynagrodzenie

Pracowników brakuje w całej Europie Zachodniej, a firmy dwoją się i troją, aby skłonić do pracy sąsiadów ze wschodu, którzy są pracowici i często pracują ponad normę. Okazuje się jednak, że wysokie wynagrodzenie to wciąż mało, firmy przebijają się w coraz to lepszych i korzystniejszych warunkach pracy oraz dodatkowych benefitach. Do licznych dodatków zalicza się najczęściej dofinansowanie dojazdów do pracy, darmowe zakwaterowanie lub opłacenie kosztów związanych z leczeniem. Coraz popularniejsze są dodatkowe atrakcje w postaci karnetów na siłownie i baseny.

 

Wysokie zarobki, niskie koszty życia

Ukraińcy udowodnili już, że są wartościowymi pracownikami i otrzymują coraz lepsze wynagrodzenia. Potrafią również oszczędzać. Koszty życia w Polsce nie są wygórowane, a mieszkaniec Ukrainy potrafi przeżyć nawet za 200 zł do 500 zł miesięcznie, mając już wliczone dojazdy i mieszkanie od pracodawcy.